piszemy o katowicach. jeśli tu mieszkasz lub bywasz, nie czytając nas popełniasz błąd.

Orzeł! Orzeł! Gdzie jesteś?

Słyszeliście kiedyś o Orle Szukalskiego? Była to płaskorzeźba, która w 1938 zawisła na fasadzie budynku Urzędów Niezespolonych, obecnie jest to budynek Wydziału Filologii UŚ. Ważyła 12 ton, a średnica godła wyniosła 476 centymetrów. Monumentalne dzieło miało podkreślać polskość Śląska i Katowic. Dziś nie możemy go podziwiać, ponieważ zostało zniszczone we wrześniu 1939 przez armie niemiecką.

Autorem rzeźby był Stanisław Szukalski. Ten niezwykły rzeźbiarz żył w Katowicach zaledwie kilkanaście lat, niestety nie pozostała po jego obecności w naszym mieście żadna pamiątka. Zresztą Polsce ciężko trafić na jego dzieła. Działał głównie w Ameryce i tam zyskał największa popularność. Jego dzieła można zobaczyć  min. na stronie http://szukalski.com/.

O tym jak niezwykłą był postacią świadczyć może to że napisał „ręcznie 42 tomy (liczące łącznie 25 tysięcy stron) i wykonał do nich około 14 tys. ilustracji” (za wikipedią) o zermatyzmie. To pseudonauka stworzona przez Szukalskiego. Był przekonany że ludzkość przed wiekami posługiwała się językiem zbliżonym do polskiego (sic!). Warto wspomnieć o jeszcze dwóch ciekawostakch dotyczących Szukalskiego. Podobno razem z Salvadorem Dali tworzył scenografie do filmu Alfreda Hitchcocka „Urzeczona”, a Leo di Caprio miał oddać mu hołd w Titanicu (źródło).

To świadczy o tym jak niesamowite postacie przyciągały Katowice w czasach międzywojnia. Oczywiście wynikało to z prestiżu i pieniędzy jakie dawało autonomiczne województwo, ale o tym innym razem.

Wracając do orła. Obecnie trwają prace nad jego odtworzeniem. Oprócz kwestii finansowych problemem jest również to, że nie zachowały się żaden projekt ani szkice i jedyne na czym można bazować to fotografie. Prawdopodobnie zostanie umieszczony na ścianie równoległej do ul. Jagiellońskiej, gdyż stare miejsce zasłania budynek GCK.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s